הטקסט הבא מתחלק לשני חלקים 

הסבר על צלילי מתח כחלק מסולם דיאטוני מג'ורי והתפקוד והקשר שלהם לסולם בתרגום מהאתר המשובח הזה והסבר כללי באדיבות רעיונות מהערך "צליל מתח" ויקיפדיה , בתוספות קישורים רלבנטיים לוידאו שהוספתי

בחלק הראשון  צליל מתח נתפס כצליל המתווסף לצלילי האקורד המרובע (משמע אקורד עם ספטימה נתפס כאקורד יסודי), בויקפדיה בחרו באקורדים משולשים  כיסודיים , ולכן צליל הספטימה (7) נתפס גם כצליל מתח .

בשני המקרים התוספות והחלוקות לצלילי מתח   משמעותן – תוספת לאקורד היסודי על מנת ליצור צבע הרמוני מסוים.

מהם צלילי מתח

תו נוסף שאינו חלק מהאקורד נקרא גם צליל מתח,תחשבו על זה כעל צליל שנועד לקישוט, עטיפה,צבע.אך צליל זה אינו תחליף לצלילי האקורד המקורי אלא הם מוסיפים נופך וטעם לצלילי האקורד אך לא מהווים לו תחליף. יש שני דרכים להחליט האם הצליל יעבוד באקורד הראשונה היא להוסיף צליל דיאטוני אשר שייך לסולם לתוך האקורד ולבדוק האם זה נשמע לך טוב,השני זה להשתמש בסולם בשביל ליצור הרמוניה עשירה יותר,בשיטה זו, צלילי הסולם יתוארו במספרים.

למשל 1,3,5,7 הם צלילי האקורד היסודי. צלילי המתח יצויינו במספרים: 9,11,13

כל מספר מעל 10 מציין את העובדה שהוא ממוקם ממעל האוקטבה הראשונה.

במקרים מסוימים 11 ו13 אינם צלילי מתח.הם מכונים sus4 1,4,5  כינוי sus2 1,2,5

אקורדים מושהים sus

2-צליל במרחק סקונדה מהשורש, יותר נדיר נכתב לעיתים בתוספת SUS.

  • 4-צליל במרחק קווארטה מהשורש לרוב מופיע בתוספת SUS. וידאו על אקורדים מושהים.

המקרה של 6th chord,  גם הוא בא להחליף את ה7 וכן לא יחשב בתור צליל מתח.

צלילי מתח הבאים מתוך הסולם, נשמעים יותר הרמוניים ומקובלים יותר התנסו בכל הצלילים לפני שהחלטתם מה "הכי טוב". צליל מתח ימוקם בד"כ כטון שלם מעל לצלילי האקורד המקורי כדאי להכיר בתחילה את צלילי הספטאקורד המקובלים כפי שהם מופיעים בסולם זיכרו שהם בנויים על צלילי הסולם.

אקורדים מרובעים בסולם מג'ור

Diatonic seventh chords
אקורדים מרובעים דיאטוניים בסולם דו מג'ור

 

 

 

אם נשים  לב, נגלה שהאקורדים בנויים בצורה של טרצות, המרווח הקיים בין 1,3,5,7 הוא טרצה ולכן צלילים אלו המרכיבים את האקורד לא מכונים צלילי מתח כי אם צלילי אקורד.נוכל להמשיך לבנות טרצות מעליהם  עד אשר ננצל את כל האפשרויות בסולם, אמנם נצטרך להבחין בין אפשרויות השונות, בכלל אקורדים עם תוספות של צלילי מתח נוטים להישמע סבוכים וצפופים והדבר אינו רצוי.למשל באקורד מי, התוספת "פה" לא הגיונית, היא יוצרת מרוח דיסוננטי של חצי טון עם מי  ולכן לא תוכל להיות מקובלת בסיטואציה של Cmaj7 גם אם נקפיץ את "פה" אוקטבה או יותר, נקבל תוצאה זהה.הצלילים אינם מתואמים הרמונית, ולכן התוצאה היא דיסוננט, בסיטואציה כזאת, ברירת המחדל, היא לא להשתמש בהם.בדוגמאות המסומנות בשחור, תוכלו לראות מה ניתן ל"סנן" ומה ניתן להישמע כצליל מקובל לאזניים שלנו.

אקורדים עם צלילי מתח

צלילי מתח דיאטוניים.
צלילי מתח דיאטוניים.

תחליפים או rootless chords

בכדי לא ליצור "עומס" או "אי-סדר" בכך שנמצאים הרבה צלילים בהרמוניה מחליפים לעתים צלילי המתח את צליל האקורד המשולש.

ה-7, Major7 לרוב לא מחליף כלום ומגיע כתוספת (ולפעמים בד בבד) לאקורד המשולש.

ה-2,9 מחליפים לרוב את השורש המנוגן אוקטבה מתחת (על ידי כלי בס או פסנתר). צלילי המתח האחרים מחליפים לרוב את צליל הקווינטה.

אחד החוקים הבסיסיים בהרמוניה הוא שלא יבואו יחד צליל ותחליפו. הדבר נועד למנוע דיסוננסטים הרמוניים, עיוותים באקורד

ניתן ל"וותר" על צליל הבס למשל באקורד עם 9 שינוגן  ללא צליל השורש, הדבר נעשה  על מנת למנוע מצב של צפיפות בעת שימוש בהיפוך, במקרה שיש באקורד צליל מתח נוספים. בליווי ג'אז למשל, נהוג לנגן ללא השורש

מהלכים הרמוניים גם הם יכולים להיות מנוגנים ללא צליל הבסיס, בנגינה בהרכב מקובל למשל שנגן הבס ינגן את צליל השורש והכלי ההרמוני (גיטרה, פסנתר למשל) ינגנו ללא הבס. הנה דוגמא למהלך II-V -I ללא בס  בשימוש עם צלילי מתח.

כתיבת תגובה