השאלה מודאלית

אקורדים מסורתיים יכולים להופיע כ power-chords (אקורד חסר) א גם כמשולשים/מרובעים/היפוכים  זה שלעצמו נותן המון אפשרויות. לא רע, אבל מה אם רוצים מהלך יותר אקזוטי? השאלה מודאלית יכולה להיות הפיתרון!  אנחנו יכולים להשאיל הרמוניות מסולמות פארלליים- סולם פארללי הוא בעצם סולם שמתחיל באותה הטוניקה למשל דו מג’ור ודו מינור כמו כן ניתן להשאיל כל אקורד מכל מודוס של דו (יוני, דורי,פריגי, לידי,מיקסולדי,אאולי, לוקרי).  מה יקרה אם “נשאיל” הרמוניה מסולם אחר (למשל מדו מינור) לתוך מהלך במגו’ר?האפשרויות מרובות.

השאלה מודאלית תייצר לנו אופציה  ל”הכליא” אקורדים מתוך סולם מסורתי (דו מג’ור לדוגמא) עם אקורדים המושאלים מסולם אחר אך חייב להתקיים ביניהם קשר. קשר פראללי paralelic וסמיכות טונאלית. לצורך ההסבר: דו מג’ור ודו מינור חולקים טוניקה (דו) כך גם כל המודוסים של דו.

את ההשאלה המודאלית ניתן לעשות בחופשיות,אף על פי שהשאלות מסויימות נהוגות יותר (לראיה, הטקסטים שפורסמו ביצירות שונות).

הרמוניה מודאלית מול השאלה מודאלית
הרמוניה מודאלית מול הרמוניה פארללית (סולם מינורי)

ניתן למשל להשאיל דרגה הרמונית מסולם מינורי של דו אל תוך הרמוניה של דו מג’ור ובכך ליצור מנעד רחב יותר של אפשרויות והרמוניה אקזוטית יותר. כמו כן  ניתן לגשת למודוסים של דו, ולהשאיל מהם דרגות שלא קיימות בדו מג’ור. הדרגות האלו יתנו פילפל וצבע חדש למהלך המקורי אותו רצינו לרענן.  בנוסף, אם נרצה להלחין מלודיה לאותו מהלך שהרכבנו, נוכל להשתמש בחלוקה לשני איזורים: חלוקה לסולם המג’ורי (או המקור בו בחרנו לטפל) וחלוקה לאקורד המושאל בו נשתמש בצלילי הסולם ממנו הוא הושאל.

מלודיה

איך נדע באיזה מלודיה להשתמש אחרי שהכנו מהלך הרמוני?

יש המון אופציות, אבל לשם הדוגמא ניתן להיצמד למודוס, בו האקורד “פועל” ואם יש דרגות ממודוס מקבילים – נשתמש בסולם בו השתמשנו.

וידאו נהיר וברור המספר בקצרה כיצד ליצור שינוי מודאלי וכיצד השאלה מודאלית תרענן את היצירה. מומלץ לשמוע עם אוזניות ולהתרכז:)

How to make interesting Chord Progressions with Modal Intercha…

Here's some unsolicited information on modal interchange for you folks: https://bit.ly/2rAUn1xI'm calling this "Music with Myles," and I'm considering making it into a regular series, depending on how this first episode is received. *If you think I should make more of these, sharing this video will go a long way.* Feel free to ask questions and request future topics in the comments as well.~I also have openings for Skype lessons. If you're interested in learning more about anything music related, message Myles Yang or email mylesyang@gmail.com for more info.~Cheers,Myles

‎Posted by Native Construct on‎ יום שלישי 30 מאי 2017

עוד מאמרים בבלוג של הסטודיו לפסנתר

הלימוד לכל הגילאים רצוי ידע ורקע מקדים
הסטודיו לפסנתר במרכז תל אביב. להיות במרכז העינינים

מבצעים בסטודיו לפסנתר – חבילת שיעורים במחיר מוזל . צור קשר