החלטת להתחיל ללמוד לנגן, אבל אין לך כל ידע או נסיון, למעשה אתה גם ללא כלי נגינה, מה שאומר שללמוד קריאת תווים, אולי תצליח, אבל זה לא החלק הבעייתי, ולרוב זה לא דורש כלי נגינה או לוקח יותר מכמה שבועות לתפוס את העיקר. מה שבאמת דורש הרבה עבודה הוא התרגול, שבו תצטרכ\י להשקיע זמן ומאמץ רבים. רק עם עבודה לאורך זמן ניתן לנגן בפסנתר, ואם אתם חושבים שיש לכם זמן, כוח ורצון ללמוד פסנתר ולהשקיע, קריאת תווים ולימודים בכלל בוודאי לא תהווה עבורכם מכשול. דבר ראשון, בלימודי מוזיקה אין כזה דבר "מאוחר מדיי", מטבע הדברים, מי שעובד מגיע לתוצאות .אם יש לך מספיק רצון, כוח וזמן, תצליח\י להתגבר על המכשול הזה.יש גילאים שאם תתחילללמוד בהם, כנראה שפסנתרן עולמי לא תהיה , אבל אין שום סיבה שאם תשקיע ותלמד, לא תתקדם ותגיע להישגים נאים. מה שכן, אי אפשר להתאמן ללא כלי….ולכן כתבתי את המאמר הבא.

הנה מספר קושיות שיעלו אצלך קרוב לודאי לאחר שתגיע למסקנה ש "אני רוצה להתחיל לנגן, אבל אין לי בבית פסנתר/כלי להתאמן"

הרבה אנשים חושבים שבשלב ראשון, עדיף שלא לקנות פסנתר. אולי אפילו שמעת את זה מההורים או מחברים קרובים, אבל האמת היא שאם כבר התחלת, ואתה לומד אצל מורה פרטי לפסנתר, כדאי שתמצא לך מקום להתאמן בו. זה יכול להיות בית השכן או אולם תצוגת פסנתרים שתשלם בו עבור שעת אימון. אפשר, וזו גם האופציה הנוחה ביותר, להשכיר פסנתר אליך הביתה לתקופת ניסיון –מספר חודשים, חצי שנה עד שנה -נהוגה במספר חנויות,  אבל אז צריך לשלם על דמי ההובלה ולפעמים על כיוון הפסנתר.זה גם לא ריאלי לטווח הארוך (אך מומלץ ביותר בשביל להתחיל)

יד 2 או חדש?

ישנן המון חלופות לפסנתרים חדשים, רובן מעולות, נוחות ומשמשות היטב פסנתרנים. הנפוצות שבהן : ניתן לקנות פסנתר יד שנייה – שים לב שלא יהיה פסנתר שהתעללו בו קשות, אלא רק פסנתר שכבר ניגנו עליו.ימאהה נחשב לפסנתר מומלץ בתוצרת יפנית. לא מומלץ להשקיע הרבה בקניית פסנתר שלא מחזיק כיוון או שזקוק להרבה שיפוצים – מכיוון ששיפוץ פסנתר הוא דבר יקר יחסית ובכסף אתה יכול לקנות פסנתר יד שנייה ללא פגמים. בפורומים יד2, באקט מוזיקלי ובאתרי חנויות לפסנתרים יש מידי פעם מציאות , ולפעמים גם אצל השכן ממול ..

פסנתר דיאפזון, מתוך ליין הפסנתרים היפנים בארץ, תמצאו גם אותו

אקוסטי או חשמלי?

לגבי פסנתר חשמלי – ישנם מספר מקלדות עם מגע כבד(touch)  שאני אישית מאוד אוהב (קסיו , קאווי, קלבינובה (nuצר של יאמהה, ורולנד למשל ). ניתן תמיד לקנות פסנתר חשמלי עם קלידים שקולים שבה הקלידים דומים במגע לקלידי פסנתר. הרבה אנשים סבורים שאין אלה תחלופות הולמות לפסנתר, זה נכון כי בכלים חשמליים אין עומק צליל,או מגע שמתקרב לפסנתר, אמנם ניתן לבצע בדיקה ולמצוא כלי מתאים לפחות להתחלה, לאימון האצבעות ולהכרת הפסנתר באופן בסיסי.

כשאתה קונה תהיה בטוח שתתמיד, אחרת קניית פסנתר לא באה בחשבון – פשוט לך על מקלדת עם קלידים שקולים. אין צורך לקנות אורגן  ללא תחושת מגע כי מדובר בכלי אחר. הפסנתר איננו אורגן ואורגן איננו פסנתר ובעיני הם גם לא דומים אלא חיצונית.

איפה לקנות פסנתר? בגדול : חנות פסנתרים אמינה, מקצועית ובעלת שירות טוב, אליה תוכל ללכת להתייעצות- תתאים. אל תלחץ – גם אם לא תמצא את הפסנתר שאתה רוצה בביקורך הראשון בחנות, אתה יכול לחפש בחנויות אחרות או לשוב אלייה. אל תקנה פסנתר שאינך מעוניין בו רק בגלל שאתה להוט לקנות כבר פסנתר. קרא את הפוסט איך לבחור פסנתר חשמלי חלק א'  | חלק ב' . כישראלים אנחנו אוהבים שממליצים לנו על חוית קניה ולא רוצים לצאת פראיירים, אם אינך מכיר חנות פסנתרים מקצועית ואמינה, שאל חבר\מי שמבין בתחום או גלוש לאתרי החנויות הקרובים לעירך.

 איזה פסנתר לבחור?

הפסנתר שאתה קונה אמור לענות על כל התנאים הבאים:

עמידות

 אל תקנה פסנתר שכשמנגנים עליו, מפחדים שהוא יתפרק לגורמים. שים לב שפסנתר אמור לשמש אותך לשנים הקרובות . צליל. צליל הפסנתר אף פעם אינו זהה לחלוטין בין הדגמים, ובין חברה לחברה. מומלץ מאוד לנסות את הפסנתר לפני שקונים אותו. בדוק את הצליל והאם אתה אוהב אותו . מגע. לכל פסנתר מגע משלו. יש הסוברים כי אין שני פסנתרים בעולם שמרגישים אותו הדבר, גם אם שניהם חדשים, ועוד לא נגענו בהם, ושניהם בדיוק מאותו הדגם – הם לא.

גודל

מידות הפסנתר צריכות להתאים לגודל החדר שבו הוא יעמוד. אם אין מקום לפסנתר, אפשר לפנות מקום למקלדת שקולה .אם נוסעים לראות פסנתר, אפשר למדוד אותו עם מטר או לראות בערך אם הוא מתאים לגודל הרצוי. מומלץ גם למדוד את המקום בו הוא עומד להיות לפני הקנייה, כך תוכלו לבדוק שהפסנתר אכן יכנס למקום שמיועד לו. צורך. לכל פסנתרן צורך משלו: יש כאלה שהכי חשוב להם הצליל, יש כאלה שלא מסוגלים לגעת בחשמליים, יש כאלה שאוהבים רק פסנתרים בצבע מסויים וכ'ו. אם אתה תלמיד מתחיל, למשל, אין שום סיבה שתקנה פסנתר כנף יוקרתי. ואם אתה מחפש פסנתר עמיד ואיכותי שישמש אותך ואת כל בני ביתך שנים רבות – אולי כדאי לשקול קניית פסנתר חדש ולא יד שנייה. זכור שהפסנתר אמור לשמש אותך הרבה מאוד זמן, וקיים סיכוי גדול מאוד שלא תחליף אותו בפסנתר אחר. שכנים. לתושבי בתים משותפים, בניינים, הורים שישנים בצהריים וכ'ו מומלץ לקנות פסנתר חשמלי. אם מישהו בסביבתך עלול לסבול מכך שאתה מנגן בשעות מסויימות (אני לא מדברת על שעות הלילה המאוחרות, אלא על שעות אחה"צ), עדיף שתקנה פסנתר אקוסטי עם חיבור לאוזניות ( בארץ של חברת קוואי ), אליו תוכל לחבר אוזניות ולנגן מתי שרק תרצה.

מחיר

מחירו של הפסנתר ישתנה בהתאם לדגם, החברה, סוג הפסנתר, איכותו וכ'ו. כדאי להחליט מראש על התקציב. כמו כן, מומלץ לעשות "סקר שוק" קטן: לבדוק סוגים שונים של פסנתרים לפני שבוחרים את הפסנתר שרוצים. הפסנתר היקר ביותר יהיה, כמובן, הכנף. אחריו בא לאחר מכן האורגן, ואז אורגנית. אמנם יש גם מקלדות חשמליות מאוד יקרות שעלולים לעלות יותר ונותנים הרבה יותר אתם מעוניינים (חבר שמנגן, מנהל חנות מנוסה, או אפילו אנחנו) כמובן שלא חכם לקנות פסנתר מאוד מתקדם כשאינך זקוק לכזה רק בשביל הרצון לנגן, אבל אל תקנה פסנתר שמוציא לך את כל החשק, הוא יגרום לך להתאמן הרבה פחות.

אצל איזה מורה הכי כדאי לי ללמוד?

המורה למוזיקה צריכה להתאים לכם בדיוק כמו שהפסנתר צריך להתאים לכם. חומר הלימוד. אם אתם רוצים ללמוד לנגן ג'אז – תמצאו מורה לג'אז. פשוט כמשמעו.ושיהיה נחמד, נו, גם זה משנה! אף אחד לא רוצה מורה נשכן, מפחיד ומאיים. בקיצור,התלמיד האחרון שלי היה טייס בן 57 שלא העז לותר על התשוקה שלו לנגן – מסקנה, תמיד טוב להתחיל בלימודי מוזיקה בהצלחה!

כתיבת תגובה