האם אפקט מוצרט עובד?

כולנו שמענו על אפקט מוצר, להזכירכם, ההבחנה הייתה, שניתן לשפר אינטליגנציה בעזרת הקשבה למוזיקה של מוצרט.

מבדיקות שנערכו, נמצא כי אנשים חוו שיפור קל, בתפיסת המרחב שלהם אחרי הקשבה לסונטה של מוצרט. עם זאת, זאת הממצאים לא היו חד משמעיים, חלק מהממצאים לא ניתן היה לשחזר. לא היה ברור אם המוזיקה, שאחראית על שיפור זה באינטליגנציה.

ניתן להאמין שאנשים שיפרו את עצמם בגלל שהמוזיקה שיפרה את מצב רוחם והשאירה אותם במצב רוח מרומם וערני. לא ניתן להגיד בצורה חד משמעית שהקשבה פסיבית יכולה להפוך אותך לחכם יותר בטווח הארוך.

אך מה אם נרצה בכל זאת לקחת חלק פעיל בניסוי מעין זה? מחקרים מוכיחים כי לימוד מוזיקה, משפרת את פעילות המוח והתפתחותו  ובעקבות זאת ניתן להסיק שאולי ילדים שלמדו מוזיקה והצליחו, יצליחו גם בתחומים אחרים, לא מוזיקליים.

mozart effect 1מוזיקה ואינטליגנציה: כיצד אימון מוזיקלי מעצב את המוח.

כיום מדעני המוח יכולים לצפות  בפעילות המוח בעזרת טכנולוגית סריקות מוח והממצאים ברורים:

המוח של מוזיקאים נראה אחרת.

למשל, במחקר אחד, בו נסרקו ילדים שלמדו לנגן בכלי נגינה, הובחנה רגישות / תגובה מאוד חזקה בנוכחות השמעת צליל מאשר ילדים לא מוזיקליים.

מחקרים אחרים מדווחים שילדים שקיבלו הדרכה מוזיקלית פיתחו נוירון (תא עצב)  ייחודי המגיב למוזיקה ודיבור, דבר שהתקשר ישירות עם הורים שהיו פתוחים יותר קוגניטיבית ושלחו את ילדיהם ללמוד.  ניתן  בצורה  נוספת להסיק שילדים עם מוטיבציה וקליטה גבוהה, נוטים להישאר בשיעורי מוזיקה בגלל שהם מוצאים באימון תופעה המתגמלת אותם. בכל מקרה זה יכול להסביר את הקשר שבין אימוני מוזיקה לבין תוצאות קוגניטיביות חיוביות.

לסיכום  אין הוכחה שמוזיקליות היא  תוצר מולד , אך ניתן להגיד בבירור שאימון מוזיקלי משנה את צורת המוח ואת התפיסות ההתנהגויות / אינטלקטואליות ושתלמידים רציניים למוזיקה "מרוויחים" מגוון של כישורים שיכולים להועיל להם גם לתחומים אחרים.

משחקים מוזיקליים יכולים להועיל לפיתוח האישיות, לשיפור הזיכרון, ואפילו יכולים לשפר בעיות דיסלקציה (בעזרת אימון על קריאת תווים)  בעקבות השיפורים במדעי המח בשנים הקרובות נוכל לצפות למחקרים נוספים בתחום וללמוד עוד על הקשר המופלא שבין מוזיקה ומחשבה.

קריאה נוספת |  Mozart Effect proved untrue

infographic1

 

gwen

(תורגם מאנגלית עי גלעד חצב 12/03/2016) נכתב על ידי Gwen Dewar, Ph.D.

 

 

כתיבת תגובה