הבחינות לאקדמיה, כמה חבל שצריך לעבור אותם, ומצד שני, איך ניתן להיכנס למוסד הגבוה לאמנות מבלי לעבור איזה שהוא מבחן? אלו שהם ברי מזל באמת, הם אלו שהתקבלו על סמך הכישרון המובהק שלהם, הם הכינו ועמלו על תיק עבודות שמן במיוחד, אבל מה עם השאר? אם אתם לקראת בחינת כניסה לאקדמיה למוזיקה , מבחן בפיתוח שמיעה או עוברים איזה  מסננת בדרך למוסד מוזיקלי (מגמת מוזיקלי) אולי כדאי שתיקחו דקה לקריאת הפוסט.

 

תיאוריה מוזיקלית אינה קשה אבל דורשת תירגול

מה עוזר לבחינות הכניסה, וכיצד לא לאבד את המוטיבציה ולהצליח בבחינות:

 

  • קחו מורה, לא חבר. לכולנו יש צורך לחסוך כסף בימינו, אבל חבר, כמה מוכשר וטוב שיהיה, אינו תחליף למורה, לחבר יש לוז עמוס, והוא לא פנוי בשעה קבוע שבוע –שבוע נכון?  מספיק שתיכנס לו הצעת עבודה קטנה, והוא לא שם בשבילכם, מוכשר ככל שיהיה. חבר אינו דידקטי, אתם גם עושים הפסקות קפה וצחוקים, או לסירוגין, גולשים לנושאים אחרים. וחבר לא יעמיד אותך מספיק במקום, למרות שתכלס, אתה חייב מישהו שיעמיד אותך במקום. עם מורה זה לא יקרה. הוא ישאיר אותכם ממוקדים, ואם תהיו חברים אחכ, מה טוב.

 

  • תתכוננו מראש. קחו את המבחן של שנה שעברה. תוכלו להשיג אותו בקלות מתלמיד שלומד עכשיו במגמה, או ממזכירות החוג למוזיקה. תוכלו לדבר עם המרצה שכתב את הבחינה ולשאול אותו במה כדאי להתרכז, עם עותק של המבחן הנוכחי, יהיה קל יותר להתרכז.

 

  • החליטו מה יהיה הגולים שלך : למורה שלך וגם לך, יהיה הרבה יותר קל, אם תחליטו במה להתרכז, אנשים לא אוהבים תמיד להודות בחולשות, זה בסדר, אפשר גם לשפר את הקיים. להפוך טכניקה טובה למצויינת,  לשפר את השמיעה ועוד.
  • לחרוש את נושאי הליבה- במוסדות המוזיקה שמים לב, על ביצוע, ביצוע טוב, נמדד בהכנה, ובידיעה של החומר המנוגן, ראשית יש להכין יצירות, שכן , יצירה שמנוגנת בצורה ראויה ומוזיקלית, תכריע את ליבם של הבוחנים יותר מאשר בחינה תיאורטית.

 

  • תיאוריה-  לאחר שעבדתם על ביצוע היצירות שלכם, ידיעת התיאוריה היא הנשק השני שלכם, תוכלו לחרוש את החומרים השונים. יצאו מספר ספרים בעברית בשנתיים האחרונות, אבל הנשק הטוב יותר, הוא אימון. ניתן היום לעשות מבחנים אונליין באתרים שונים, או לתרגל בעזרת מורה ( יותר טוב, המורה יכול לשים לב לנקודות ספציפיות ולהתעכב איתכם עליהם, מה שתוכנה לא יכולה לעשות).

 

  • פיתוח שמיעה מרווחים וסולמות הם היסודות להבנה של מוזיקה קלאסית ותיאוריה. תדאגו לבצע מספר משימות בנושא בכל יום, עד שהדבר יהפוך להרגל, כמו בספורט, מוזיקה היא (גם)עיניין של מאמץ וכדאי לבצע את הצעדים הקטנים הללו לקראת יום המבחן

 

  • בנו לו"ז עד ליום המבחן, אנחנו כישראלים ומוזיקאים מתחילים, לא נוהגים לתכנן דבר, אמנם תיכנון טוב, של הלוז שלכם, יעמיד אתכם בפני העובדות, תיכנון נכון והכנות מקדימות יקלו עליכם את הלימוד, כמו כן קביעת מועדים ללימוד.

 

  • תוצאות – אל תשכחו שאתם עובדים על מנת לקבל תוצאות, אם לא קיבלתם תוצאה רצויה בתוך מספר חודשים ושיפור של הידיעה של החומר שבחרתם ללמוד, משהו לא בסדר.בדק בית יעזור לקבל תמונת מצב בהירה יותר

 

רוצים לדעת עוד? אימון אישי בגובה העיניים בנושאי תיאוריה מוזיקלית והכנה לבחינות מעבר במוסדות המוזיקה הן קצת ממה שניתן ללמוד בסטודיו לפסנתר, השיעורים מועברים על ידי בוגר האקדמיה, בידקו עכשיו את האופציות שלכם, ולא ברגע האחרוןJ

גלעד

 

כתיבת תגובה